Raktározási rendszerek – melyik a legjobb megoldás?

Raktározási rendszerek

Vállalkozóként, üzleti tevékenységünk során rendkívül fontos, hogy a nagy odafigyeléssel előállított termékeinket az értékesítés megtörténtéig biztonságban tudhassuk. Erre szolgál a raktározás, mely számos különböző rendszer szerint, változatos tárolási módszerek segítségével működik. Az alábbiakban ezeket mutatjuk be annak érdekében, hogy ezt a – rendszerint láthatatlanul, a háttérben zajló – folyamatot egy kicsit jobban megérthessük.

A raktározás fogalma

Egyszerűen fogalmazva raktározásnak nevezzük az áru tárolására, állagának megóvására, nagyobb készletek elhelyezésére szolgáló tevékenységeket, melyek alapvetően történhetnek nyitott és zárt helyen. Egy raktár – az esetek nagy részében – nem egy egyszerű, üres épület: a tárolás mellett gyakran itt történik az áruk átadása és átvétele, azok feldolgozása (például készletek kialakítása, rendszerezés), valamint a különböző adminisztratív tevékenységek.

Raktározásra tulajdonképpen bárkinek szüksége lehet, akár magánszemélyeknek is, az esetek legnagyobb részében azonban ez a tevékenység valamilyen üzleti tevékenységhez, termelési folyamathoz kapcsolódik. A termékek a raktárakban meghatározott ideig – a termelés és a felhasználás közötti időszakban – nyugalmi helyzetben vannak, miközben természetesen szükség van azok mennyiségi és minőségi megóvására is. Ezen felül a raktárak azt is biztosítják, hogy a folyamatos anyagáramlás megvalósulhasson, így egy vállalkozás életében rendkívül fontos a lehető legjobb megoldás megtalálása.

Raktározási rendszerek

A raktárakat többféle módon csoportosíthatjuk, célszerű azonban funkcióik szerint elhatárolni azokat.

Készletkezelő raktár

Ez az általános, hétköznapi értelemben vett raktár, ahol a különleges kezelést nem igénylő áruk – darabáruk – tárolása történik. Itt tehát egy folyamatosan elérhető készletet tárolnak, ahonnan bármikor közvetlenül megtörténhet akár az üzletek, akár közvetlenül a vásárlók kiszolgálása.

Üzemi raktár

Az üzemi raktárak és a termelési folyamatok kapcsolata közvetlenebb, hiszen itt tárolják azokat az anyagokat, alkatrészeket és félkész termékeket, amelyekre a gyártási folyamat során szükség van. Az üzemi raktárak kialakítása és működtetése általában a vállalat specifikus termelési igényeihez igazodik, és itt a gyors hozzáférés biztosítása mellett az áruk áramlásának hatékony megszervezése is fontos szempont lehet.

Gyűjtőraktár

A gyűjtőraktárak akár egy, akár több különböző helyszínről származó, ott előállított termékek hosszú távú megőrzésére szolgálnak, így lehetőséget biztosítanak a vállalatok számára arra, hogy egyszerre nagyobb mennyiségeket központilag raktározzanak, majd ezeket később kisebb tételekben szállítsák tovább.

Veszélyes áruk tárolására szolgáló raktár

Az ilyen tárolóhelyek kialakítása speciálisan, az ott tárolt termék jellemzőinek figyelembevételével történik. Az itt raktározott anyagok gyakran tűz- és robbanásveszélyesek, esetleg valamilyen egészségkárosító hatással járhatnak együtt, ezért a raktárak kialakítása során számos magyar és nemzetközi szabványnak, jogszabályi előírásnak kell megfelelni.

Vámraktár

A vámraktárak elsősorban a nem közösségi áruk raktározásának helyszínei: az itt tárolt termékek mentesülnek a behozatali vámok kiszabása és bizonyos intézkedések alkalmazása alól. Itt tárolják továbbá a jövedéki adóköteles, nem közösségi státuszú árut is, de bizonyos közösségi áruk is vámraktározási eljárás alá vonhatók, ennek feltételeit jogszabályok határozzák meg.

Tárolási módok

A raktárakban tárolt árukat fizikai tulajdonságaik alapján több csoportra bonthatjuk: létezik darabáru, ömlesztett, gáznemű vagy folyékony áru. A gyakorlatban az esetek legnagyobb részében a szilárd burkolattal ellátott, megszámlálható darabáru raktározására kerül sor, így a tárolási módok ismertetése során is erre koncentrálunk. Ezek raktározására sor kerülhet úgy, hogy egy helyiségben néhány termékfajtából nagy mennyiségű készletet helyeznek el, esetleg sokfajta termékből viszonylag kevés darabot – ez utóbbi jellemző például a webáruházak raktárkészletére is.

Állvány nélküli statikus tárolás

Ez a legegyszerűbben kivitelezhető tárolási mód, hiszen ebben az esetben a termékeket egyszerűen egymás mellé vagy közvetlenül egymásra helyezik – előbbire elsősorban akkor kerülhet sor, ha az áru valamilyen sajátossága az egymásra halmazolást nem teszi lehetővé. Ez a legolcsóbb megoldás, melyet elsősorban akkor célszerű alkalmazni, ha az áruk tárolása hosszabb időn keresztül történik, hiszen a termékek nehezen hozzáférhetőek és a hatékony kiszedési elvek ebben az esetben nem érvényesíthetőek.

Ezekben a rendszerekben kétféle elrendezés lehetséges: a tömbös megoldás akkor előnyös, ha az árufélék száma alacsony, a soros elrendezés pedig akkor célszerű, amikor az árukészlet összetettebb.

Állvány nélküli dinamikus tárolás

Ez a megoldás ritkán kerül alkalmazásra, mert a többi tárolási módszerhez képest viszonylag kevés előnyös tulajdonsággal bír, a helyigénye nagy és meglehetősen költséges is. A dinamikus tárolás azt jelenti, hogy a termékeket görgőkön, esetleg felfüggesztve helyezik el – célszerűtlen lenne a teljes készlet hosszabb ideig tartó tárolása ezzel a módszerrel, így azt inkább az áruk átvétele vagy a kitárolás során alkalmazzák.

Soros állványos statikus tárolás

Raktárakban a leggyakrabban ezzel a tárolási rendszerrel találkozhatunk, hiszen könnyű, közvetlen hozzáférést biztosít a termékekhez abban az esetben is, ha az árufélék száma magas, ezek ugyanis különböző állványokon, így polcokon, fiókokban, tálcákban vagy rekeszekben kerülnek elhelyezésre. Ez a megoldás jobb helykihasználást tesz lehetővé, mint az állvány nélküli rendszer, és segítségével ugyan nem automatizálható, de megvalósítható a FIFO-elv szerinti raktározás, azaz hogy az elsőnek bekerülő termék kerül elsőként kiszállításra.

Bár a megoldás számos előnnyel jár együtt, komoly hátránya, hogy megfelelő működéséhez és a hatékony be- és kitároláshoz széles közlekedési folyosókra van szükség, így az ezt alkalmazó raktárakban meglehetősen nagy terület marad kihasználatlan.

Bejárható állványos statikus tárolás

Ez a megoldás az előzőhöz képes sokkal jobb helykihasználást tesz lehetővé, azonban az egyes tárolási egységek közvetlenül nem, csupán bizonyos eszközök segítségével hozzáférhetőek, így inkább az azonos termékekből álló nagyobb készletek tárolására szolgálhat.

Átjárható állványos statikus (és dinamikus) tárolás

Ez a tárolási módszer a bejárható megoldáshoz képest jóval nagyobb beruházási költségekkel jár együtt, segítségével azonban a már ismertetett FIFO-elv automatikusan is biztosítható. Az átjárható állványokon a tárolás dinamikusan is megvalósulhat, ilyenkor a termékek továbbítására egy görgősor segítségével kerül sor, így a be- és kitárolási folyamatok jelentősen felgyorsulhatnak.

Gördíthető állványos dinamikus tárolási rendszer

A gördíthető állványos tárolásra elsősorban kisebb méretű termékek kezelése során van lehetőség, hiszen az állványegségek is mozgathatóak: ez meglehetősen hosszadalmas feladat, de a mozgatás a kézi erő mellett gépek segítségével is megvalósítható. Nagy előnye, hogy a tárolt áruk közvetlenül is hozzáférhetőek, így sok esetben ez jelentheti a legjobb megoldást. 

Tárolócsatornás tárolás

A tárolás ebben a rendszerben méhsejtszerűen egymásra helyezett csatornákban történik: ennek egyik oldaláról végbemegy a termék betöltése, a másikon pedig a kiszedése, így a FIFO-elv gyakorlatilag automatikusan megvalósul. Ez egy nagyon jól automatizálható módszer kiváló helykihasználással, azonban a megoldás kevésbé rugalmas, a költségek pedig igen magasak.

Raktározás a webáruházak számára

Naponta születnek újabb és újabb webshopok, melyek sikeres működésének egyik alapfeltétele az, hogy a megrendelt áruk kiszállítása gyorsan és hatékonyan megtörténjen. Ehhez természetesen szükség van a termékek tárolására is, a feladat azonban annyira összetett, hogy egy széleskörű termékkínálat esetén annak teljeskörű kiszervezése jelentheti a legjobb megoldást.

Fulfillment szolgáltatás

A fulfillment, vagy kiszervezett logisztika azt jelenti, hogy a webshop üzemeltetésével kapcsolatos, alapvetően magas költségekkel járó tevékenységeket egy külső cég számára szervezünk ki. Ennek keretében a megbízottunk gondoskodik a raktár üzemeltetéséről és fenntartásáról, a termékek tárolásáról, ráadásul számos egyéb, nagyon fontos feladatról is: ide sorolhatjuk a megrendelések összeállítását, csomagolását, kiszállítását, vagyis a teljes logisztikai folyamatot.

Ha egy ilyen megoldást választunk, általában csomagonként fix díjat fizetünk, ennek köszönhetően előre is jól tervezhetünk a felmerülő költségekkel, ezen felül azonban nem kell a raktár bérlésével, fenntartásával, a termékek kezelésével, a csomagok összeállításával és feladásával bajlódnunk, hiszen ezeket a feladatokat elvégzik helyettünk. Így összességében komoly költségeket spórolhatunk meg, ráadásul a felszabaduló humán erőforrásokat más, fontos területekre tudjuk átcsoportosítani.

Válasszuk a számunkra legjobb megoldást

Láthatjuk, hogy a raktározás, bár külső szemlélőként egyszerűnek tűnhet, meglehetősen összetett feladat. Vállalkozóként a mi munkánk elsősorban a termelés és az értékesítés, az árukészlet tárolását azonban érdemes profi szakemberre bízni, aki el tudja dönteni, hogy a mi szükségleteinknek melyik raktározási, tárolási megoldás a legmegfelelőbb. Webshop működtetése esetén a bonyolult logisztikai feladatok egyszerűsítése érdekében választhatunk egy teljes körű fulfillment szolgáltatást is, így minden erőnket az áruház fejlesztésére fordíthatjuk.